X
تبلیغات
زولا

نوکیا به ایران چه دروغی گفته بود؟ (مروری بر چگونگی شنود موبایل)

این روزها هر جا سخن از استراق سمع و شنود مکالمه های تلفن همراه به میان می آید تصویری که در اذهان کافه مردم نقش می بندد آن است که در هنگام برقراری تماس، مکالمات رد و بدل شده توسط دستگاهی واسط ضبط می شود و مورد شنود قرار می گیرد. 

این نوع استراق سمع اگر چه می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما شنیده شده است که شیوه های جدید و کاراتری برای شنود مکالمات و استراق سمع های محیطی به کار گرفته می شود.

بسیاری از تلفن های همراه دارای یک میکروفون بسیار حساس هستند که  قابلیت فعال شدن را دارا است اما فعال کردن این میکروفون نیازی به برقراری تماس با گوشی  و فعال شدن سیم کارت گوشی و یا حتی روشن بودن تلفن همراه ندارد.

این فناوری باعث شده است تا  فروش دستگاه های فعال کننده میکروفون به یکی از تجارت های پرسود برای شرکت های سازنده تلفن های همراه تبدیل شود تا امکانات شنود این میکروفون ها را فراهم سازد. این دستگاه ها قابلیت هایی به خریداران آنها می دهد که با استفاده از آن می توانند به راحتی ، تلفن همراه شخص مورد نظر خود را به میکروفون مخفی خود تبدیل نموده و کلیه مکالمات وی در محل کار ، منزل و یا حتی در جمع دوستان را  به راحتی شنود کنند.

البته این دستگاه های شنود تنها توسط شرکت های سازنده تلفن های همراه، تولید نمی شود و سایر شرکت های تولید کننده نرم افزار های موبایل نیز می توانند در صورت داشتن کد های نفوذ به دستگاه های تلفن های همراه  شرکت نوکیا نرم افزار مناسب شنود این نوع تلفن های همراه را تولید و یا شبیه سازی کنند.

البته فعال کردن این نوع سیستم، عموماً نیاز به نصب نرم افزار مربوطه بر روی تلفن همراه افراد مورد نظر دارد  که این عمل ممکن است از طریق ارسال پیامک ، بلوتوث و ... انجام گیرد.

در صورتی که فرد مهاجم بخواهد از شیوه ارسال پیامک برای نصب این نرم افزار مخفی استفاده نماید،  پیامکی عمومی مانند تبریک سال نو به طیف وسیعی از مشترکان یک شهر ارسال می کند و مشترکان تلفن های همراه نیز پس از خواندن این پیامک، فرد مهاجم را در جایگذاری این جاسوس کوچک یاری می رسانند.

با استفاده از این تکنولوژی ، هر تلفن همراه یک جاسوس بالقوه می تواند باشد که حتی در صورت خاموش بودن دستگاه تلفن همراه نیز می تواند بسته به حساسیت میکروفون خود، امواج صوتی را از شعاعی از محیط خود ، جذب و ارسال کند.

از نکات قابل توجه آن است که این سیستم جاسوسی، تنها محدود به شنود مکالمات محیطی نمی شودُ  بلکه این دستگاه ها قادربه دسترسی به تمامی بخش های تلفن همراه از قبیل یادداشت های شخصی، پیام های کوتاه، لیست تماس ها و ... هستند.

!! نوشته شده توسط محمد جواد رفیع پور | 14:06 | جمعه 23 مرداد‌ماه سال 1388 نظرات (0)