X
تبلیغات
زولا

پایان ببر های ۳۷ ساله

شورشیان تامیل پس از 37 سال مبارزه با ارتش سریلانکا اسلحه های خود را بر روی زمین گذاشتند و ترجیح دادند سکوت را بر تسلیحات خود حاکم کنند تا طولانی ترین جنگ آسیا پایان بپذیرد.

منابع خبری گزارش دادند به دنبال عملیات گسترده ارتش سریلانکا طی هفته‌های اخیر، نیروهای جدایی‌طلب ببرهای تامیل در حالی پس از 37 سال مبارزه با دولت مرکزی به پایان تاریخی خود رسیدند و سلاح‌ها را بر زمین گذاشتند که در سال 2006 بیش از یک سوم خاک کشور سریلانکا را در اختیار داشتند.

شورشیان تامیل زمانی پایان مبارزه را اعلام کردند که دولت در بیانیه‌ای رسمی خبر آزادی تمامی پنجاه هزار نفری را داد که هفته های گذشته را در داخل محدوده تحت کنترل شورشیان تامیل گذراندند. در نهایت اما شورشیان در منطقه ای محصور شدند که از هاید پارک لندن هم کوچک‌تر بود. سربازان ارتش با تنگ‌تر کردن حلقه شورشیان را در محاصره کامل درآورده و امکان دسترسی آنها به دریا را هم از میان بردند. این نخستین بار از زمان دست به اسلحه شدن شورشیان تامیل در سال 1983 بود که سربازان ارتش توانستند کنترل این منطقه را در دست داشته باشند.

با این حال، شورشیان تامیل اکنون در منطقه بسیار کوچکی در شمال غربی این کشور پناه گرفته‌اند و ارتش سریلانکا مصمم است همه آن‌ها را از پای درآورد. حتی با وجود تکذیب های پیاپی خبر کشته شدن رهبر شورشیان تامیل در مناطق شمالی سریلانکا، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی سریلانکا خبر کشته شدن رهبر شورشیان ببرهای تامیل  را تایید کرد تا آخرین میخ های ارتش سریلانکا بر تابوت گروه های شورشی 25 ساله کوبیده شود. این در حالی است که پیش از این نفر اول ببرهای تامیل به صراحت تاکید کرده بود که گروهش تنها زمانی دست از مباززه برخواهد داشت که تمامی اعضای آن کشته شده باشند.در این شرایط، تلویزیون فرانسه گزارش داد که  مقامات دولت کلمبو به نظامیان سریلانکایی دستور داده بودند تا آخرین نفرات، شورشیان تامیل را از پای درآورند که با محقق شدن این هدف، به بیش از سه‌دهه نبرد ببرها پایان داده شد؛ شکستی که برای شورشیان به گفته "ولو پیلایی پراباکوران" رهبر آن‌ها غم‌انگیز بود.


پس از اعلام رسمی شکست شورشیان تامیل از سوی رییس جمهور سریلانکا  در حالی پایتخت نشینان این کشور به خیابان ها  ریختند و پیروزی دولت برتامیل را جشن گرفتند  که در فراسوی آب ها، صدها تن از طرفداران شورشی های ببرهای تامیل در مقابل مقر سازمان ملل در ژنو تجمع کردند. این افراد بر خلاف سریلانکایی های حاضر در کاروان شادی دولت، از جامعه جهانی خواستند به هموطنان آنها در سریلانکا کمک کند. خبرگزاری فرانسه با پوشش این تظاهرات گزارش داد : پرچم های سرخ رنگ شورشی های تامیل و پارچه نوشته هایی با مضامینی همچون «قتل عام ببرهای تامیل را متوقف کنید» و « داشتن دو کشور در صلح، بهتر از یک کشور در جنگ است» در دست تظاهرات کنندگان در مقابل مقر سازمان ملل قرار داشت.هواداران شورشیان ببرهای تامیل در آلمان نیز در اعتراض به حمله ارتش دولت سریلانکا به شورشیان تامیل راه آهن ایستگاه فرانکفورت آلمان را مسدود کردند.

شورشیان تامیل در حالی به صورت یک جانبه به طولانی ترین جنگ آسیا خاتمه دادند که در بیانیه ای اعلام کردند که مبارزه به "پایان تلخ" خود رسیده و از این پس سلاح ها برای آنکه به مردم آسیبی نرسد، خاموش خواهند شد.

شورشیان تامیل از سال 1983 پیکار برای استقلال از سریلانکا را آغاز کردند و این منازعه به قیمت جان بیش از 75 هزار تن تمام شده است. این در حالی است  تنها در سال جاری، بیش از 7 هزار تن در نتیجه ی نبردها کشته شدند. آن‌ها در ابتدا خواستار تشکیل کشور مختص به خود در شمال شرقی سریلانکا بودند. شورشیان ببرهای تامیل، نخستین گروه شورشی بودند که از عملیات انتحاری به عنوان یک روش مبارزاتی استفاده کردند. "راجیو گاندی" نخست‌وزیر هند یکی از قربانیان حملات انتحاری ببرهای تامیل در سال 1991 میلادی بود و دو سال بعد نیز رییس‌جمهور سریلانکا توسط این شورشیان ترور شد. با این حال ارتش سریلانکا، از سال پیش هجوم گسترده علیه شورشیان تامیل را تشدید کرد و آنان را به وضعیت تدافعی سوق داد. شکست های پیاپی تامیلی ها تا جایی ادامه یافت که روز گذشته، رییس جمهور این کشور از شکست نهایی ببرهای تامیل خبر داد.
!! نوشته شده توسط محمد جواد رفیع پور | 16:48 | دوشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1388 نظرات (7)